W konstrukcji standardowych, aluminiowych systemów Carryline, wykorzystywane są gotowe elementy modułowe, co maksymalnie upraszcza składanie i instalację tych przenośników. Do montażu używa się jedynie prostych narzędzi ręcznych. Nie istnieje konieczność spawania. Jeżeli to konieczne, z łatwością można również zdemontować i przenieść przenośnik w inne miejsce.
Przenośniki Carryline przed dostarczeniem do klienta podlegają testom rozruchowym i oznaczane sa znakiem CE. Aby możliwa było szybkie uruchomienie linii produkcyjnej, przenośniki dostarczane są w poręcznych modułach, które mogą być sprawnie zmontowane w jeden system w miejscu przeznaczenia.
Komponenty do systemów Carryline powstają w jednym miejscu. Zachowana zostaje przez to pełna kontrola nad jakością praktycznie każdego elemetnu przenośnika, a czas oczekiwania na dostawę zamówionych urządzeń skraca się do minimum. Elementy z tworzywa sztucznego oraz łańcuchy są tworzone metodą wtryskową w tym samym miejscu, przy pomocy urządzeń stworzonych specjalnie na potrzeby Carryline. Stosowane są tu jedynie tworzywa sztuczne najwyższej jakości. Łańcuchy wykonane są z materiału (acetal), spełniającego wymagania dotyczące kontaktu z żywnością (potwierdzenie Dupont).
Profle aluminiowe Carryline gięte są również przy pomocy własnych giętarek.
Produkcja przebiega zgodnie z procedurami, zgodnymi z ISO 9001 – co gwarantuje zachowanie stałej jakości przenośników i ISO 14001 w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Potwierdzają to przyznane certyfikaty.
System budowany na profilach aluminiowych może być dostarczany z taśmą łańcuchową w sześciu różnych rozmiarach:24mm (S240) – 38mm (S380) – 62mm (S620) – 83mm (S830) – 140mm (S140) – 220mm (S220)